Apel z okazji Świąt Majowych
28 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi RP (2 maja) oraz rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny. Występy obejmowały piękne recytacje wierszy patriotycznych, emocjonujące tańce oraz poruszające wykonania pieśni. Młodzież z ogromnym zaangażowaniem oddała hołd ważnym wydarzeniom historycznym i wartością, które kształtują naszą wspólnotę narodową.
Pani Dyrektor wygłosiła okolicznościowe przemówienie, przypominające o znaczeniu Konstytucji 3 Maja dla historii Polski oraz o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych Polski.
Było to wyjątkowe wydarzenie pełne patriotyzmu, historii oraz radości z naszej narodowej tożsamości.
Poniżej znajdują się linki do pamiątkowych filmów z uroczystego Apelu:
Z ekologią za pan brat
Przedszkolaki wraz z uczniami klasy pierwszej wybrały się na zajęcia edukacyjne z zakresu ekologii do Punktu Edukacji Ekologicznej PLAST-MAR w Balczewie.
Kształtowanie postaw proekologicznych oraz budowanie świadomości znaczenia ochrony środowiska naturalnego to niezwykle istotny element edukacji już od najmłodszych lat. Podczas wizyty dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat odpadów – dowiedziały się, czym one są, skąd się biorą oraz jakie mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, jeśli nie są odpowiednio zagospodarowane.
Z zainteresowaniem wysłuchały co dzieje się z odpadami po ich zebraniu – jak są sortowane, czyszczone, mielone, a następnie przekształcane w granulat z którego wytwarza się nowe przedmioty, na przykład doniczki, które każde dziecko otrzymało na pamiątkę.
W ramach zajęć edukacyjnych dzieci obejrzały również prezentację multimedialną, która w przystępny i ciekawy sposób przybliżyła im zagadnienia związane z recyklingiem.
Dziękujemy Paniom z Plast-Maru za cenną lekcję ekologii. Wierzymy, że zdobyta wiedza zaowocuje większą wrażliwością na kwestie związane z ochroną przyrody oraz troską o naszą planetę.
4
Kwiecień miesiącem dla Autyzmu
Po raz pierwszy w historii naszej placówki cała Społeczność Szkolna wzięła udział w Niebieskich Igrzyskach. Jest to wydarzenie o charakterze edukacyjnym i sportowym z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.
10 kwietnia szkoła zamieniła się w arenę zmagań w niebieskich barwach. Po wysłuchaniu hymnu Niebieskich Igrzysk i uroczystym ich otwarciu przez Panią Dyrektor Izabelę Czekalińską uczniowie przystąpili do sportowej rywalizacji. Różnorakie konkurencje sportowe pokazały, że każdy może być sportowcem i odnieść na miarę swoich możliwości. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i duchem walki. Odbyły się również zajęcia warsztatowe poświęcone temu zagadnieniu, które miały na celu budowanie wrażliwości społecznej.
Warto dodać, że pomysłodawcą wydarzenia w Polsce jest Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka.
3
Nasi Rycerze - udział w projekcie.
Projekt profilaktyczny "Nie Zmarnuj Swojego Życia" dotarł w 8 lat do ponad 1340 szkół w Polsce (600 000 uczniów). Patronem honorowym jest m.in. Rzecznik Praw Dziecka.
W ramach współpracy Pani pedagog szkolnej Karoliny Wojciechowskiej ze Szkoły Podstawowej w Ośniszczewku i Dominiki Donat-Polackiej pedagog szkolnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbrowie Biskupiej oraz Gminy Dąbrowa Biskupia odbyło się spotkanie z Rycerzami dla młodzieży klas VII-VIII ze wszystkich czterech szkół w Gminie Dąborwa Biskupia, którzy są twórcami wyżej wspomnianego projektu.
Ten bardzo ciekawy i oryginalny przekaz i historie prowadzących o wychodzeniu z uzależnień pokazały jeszcze bardziej, jak ważne jest: rozwijanie pasji, świadome podejmowanie codziennych wyborów, planowanie ścieżki kształcenia oraz wartości rodzinne. W pamięci młodych ludzi zostaną kawałki dobrej muzy i zaraźliwa dawka energii.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Biskupiej za gościnność i ciepłe przyjęcie oraz Urzędu Gminy w Dąbrowie Biskupiej za wsparcie i współpracę.
Więcej informacji można uzyskać pod linkami:
Wyjątkowe spotkanie autorskie
Uczniowie naszej szkoły miały niebywają okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Adamem Zbyrytem - współautorem książki "Supermoce naszych zwierząt".
Ta niezwykła wizyta odbyła się także dzięki Fundacji PVE Dobra Energia. Nasi uczniowie wyruszyli w fascynującą podróż po świecie zwierzęcych supermocy, co sprawiło, że była to wyjątkowa lekcja przyrody.
To był dzień pełen wiedzy, pasji i niezwykłych odkryć. Mamy nadzieję, że wśród młodych słuchaczy znajdą się tacy, którzy również będą chcieli zgłębiać tajniki przyrody i poznawać bliżej ekscytujący świat zwierząt.
Serdecznie dziękujemy panu Adamowi i Fundacji PVE za tę inspirującą wizytę! Na pamiątkę spotkania wszyscy uczniowie otrzymali książki, a niektórym udało się nawet zdobyć autograf autora.
A my już dziś zachęcamy w magiczną podróż do świata zwierząt z Panem Adamem w programie Telewizji Polsat "Podglądacze przyrody".
"Energia odnawialna" - warsztaty
Warsztaty na temat "Energia odnawialna" prowadzone były przez Pan Daniel Kamiński z Agencji Szkolno-Przedszkolnej LUPUS.
Pan Daniel omawiał z dziećmi następujące tematy: źródła energii nieodnawialnej, źródła energii odnawialnej, gdzie powstaje prąd elektryczny, jak trafia do naszych domów i w jaki sposób można zaoszczędzić energię.
Uczniowie samodzielnie wykonywały eksperymenty takie, jak zasilanie lampki za pomocą energii wiatrowej i słonecznej oraz przemiana energii słonecznej w ruch wiatraka.
Warsztaty miały wartość edukacyjną i zwiększyły świadomość ekologiczną uczestników oraz pogłębiły wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Na zakończenie zajeć odbyła się mała rywalizacja czyli wyścigi samochodzikami napędzanymi mini panelami fotowoltaicznymi.
W zajęciach wzięły udział dzieci z klas 0-4. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy.
5
Tak uczniowie dbają o okoliczne lasy
Dbanie o naturę to dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ośniszczewku bardzo ważna sprawa!
W ramach stałej wspópracy z Nadleśnictwem Gniewkowo 24 marca 2025 roky uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do lasu.
Nie był to jednak zwykły wyjazd... W odpowiedzi na zaproszenie od Nadleśnictwauczniowie wybrali się do Leśnictwa Dąbki na sadzenie lasu w ramach akcji #lasynanowe100-lecie. Było nam niezmiernie miło, ponieważ samych ciekawostek dzieci mogły dowiedzieć się od Pana Bartosza Pewniaka.
Dbanie o lasy, to bardzo ważna inicjatywa, które należy zaszczepić młodym pokoleniom. Dzieci dzielnie pomagały w pracy przy wprowadzaniu nowego, młodego lasu. Dzieci były zmotywowane do działania, wykazali się zaangażowaniem i pozytywną energią.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie, pamiątkowe breloczki oraz dyplom wraz z sadzonką oraz za pyszności przygotowanych przez myśliwych.
Zapraszamy również do odwiedzenia poniższych stron, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat lasów:
3
Z wizytą w Muzeum
21 marca 2025 roku uczniowie klas VI-VIII odwiedzili Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu. Postać gen. Sikorskiego , jego życiorys, dokonania polityczne i wojskowe w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam opiekun tego miejsca, Pan dr Tomasz Łaszkiewicz, Profesor w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla w PAN.
Uczniowie zwiedzili dworek, obejrzeli zachowane eksponaty, posłuchali o związku generała z Kujawami, a szczególnie z Parchaniem.
Po wizycie w muzeum udali się do kościoła p.w. św. Wojciecha, gdzie zobaczyć można m.in. ławkę w której gen. Sikorski modlił się podczas nabożeństw, pamiątkową tablicę jemu poświęconą. W tej to świątyni 30 września 1936r. jego córka Zofia zawarła ślub ze Stanisławem Leśniowskim. O dziejach kościoła na tle historii opowiedział nam ksiądz proboszcz Przemysław Tabaczka. Dowiedzieliśmy się również, co odkryto podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w ubiegłym roku.
Na koniec uczniowie oddali hołd temu wielkiemu Polakowi, zapalając symbolicznie znicz pod poświęconym mu obeliskiem.
Dziękujemy serdecznie dr Tomaszowi Łaszkiewiczowi i księdzu proboszczowi Przemysławowi Tabaczce za poświęcony nam czas i przybliżenie naszej lokalnej historii.
1
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Święto obchodzone jest 1 marca, a w naszej szkole uczciliśmy je wystawą prac uczniów klas 7-8. Powstałe pudełka historii z życiorysami i ciekawostkami m.in. Danuty Siedzikówny ps.,,Inka", rotmistrza Witolda Pileckiego, Józefa Franczak ps.,,Laluś" zostały wystawione w ramach wystawy "Żołnierze Wyklęci".
Klasa 6 uczestniczyła w lekcji online na żywo ,,Pilecki. Żołnierz, jeniec, bohater, człowiek poprowadzonej przez Pana Dominika Hadasa prosto z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
#CentralneMuzeumJeńcówWojennych
Na gazetce szkolnej pojawiły się informacje odnośnie naszych bohaterów. Na wyróżnienie zasługują portrety Pileckiego i ,,Inki", wykonane przez uzdolnioną plastycznie uczennicę klasy 8- Lenę Wawrowską.
Jestem bezpieczny w Internecie
Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie to jeden z Podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.
Dzień Bezpiecznego Internetu, to święto obchodzone z inicjatywy Komisji Europejskiej, mające na cele zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W 2025 roku obchodzony jest pod hasłem:" Razem na rzecz lepszego Internetu".
Z każdym dniem dzieci spędzają coraz więcej czasu w Internecie, co wiąże się z większym dyskiem natknięcia się na nieodpowiednie treści lub kontakt z osobami, które mogą mieć złe zamiary.
Bezpieczeństwo w Internecie jest dla nas bardzo ważne, dlatego i my co roku realizujemy w naszej Szkole obchody DBI. Podczas zajęć przeprowadzonych przez pedagoga specjalnego p. Paulinę Rogiewicz, uczniowie klas 1-3 nauczyli się jak odpowiednio reagować w takich sytuacjach, ta także zrozumieć, że Internet jest miejscem, które wymaga ostrożności, podobnie jak świat rzeczywisty. Dzieci obejrzały film edukacyjnych pt.:" Bezpieczny Internauta". Wzięły udział ćwiczeniach interaktywnych, takich jak: tworzenie przykładowego bezpiecznego hasła oraz zabawy ,,Znajomy czy obcy?". Dzięki tym elementom dzieci nie tylko przyswoiły wiedzę, ale także nauczyły się poprzez zabawę, co ułatwia zapamiętywanie kluczowych zasad. Na koniec zajęć uczniowie wykonali plakaty dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
Ale to nie koniec!
6 lutego 2025r odbyło się wręczenie nagród w szkolnym konkursie plastycznym "Jestem Bezpieczny w Internecie". Wydarzenie zostało zorganizowane właśnie w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2025.
Uczestnicy wykazali się wiedzą i talentem plastycznym. Poprzez wykonane prace udowodnili, że wiedzą, jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci, i jak można się przed nimi ustrzec. W Konkursie wzięło udział 18 uczestników z klas 1-3.
Dziękujemy Dyrekcji Szkoły i Wojtowi Gminy Dąbrowa Biskupia za ufundowanie dla wszystkich uczniów atrakcyjnych nagród.
Gratulujemy Zwycięzcom!
Zabawa Karnawałowa
Zabawa Karnawałowa to jedna z Uroczystości Szkolnych, na którą uczniowie czekają z niecierpliwością. Długo wyczekiwana odbyła się w murach naszej Szkoły 13.02.2025 roku. Sale i korytarze szkolne zamieniły się w prawdziwe sale balowe pełne kolorowych dekoracji, migoczących świateł i radosnej muzyki.
Uczniowie przybyli w pięknych, pomysłowych przebraniach – na parkiecie można było spotkać bajkowe postacie, superbohaterów, księżniczki, zwierzęta oraz wiele innych kreatywnych strojów. Jury miało niełatwe zadanie, wybierając najciekawsze kreacje, które zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
Zabawa była przeplatana licznymi konkursami i zabawami tanecznymi, które dostarczyły dzieciom mnóstwo radości. W przerwach uczniowie mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Nie zabrakło także wspólnych tańców, które rozgrzewały wszystkich uczestników i wprawiały w karnawałowy nastrój.
Wszyscy bawili się znakomicie, a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, że impreza była udana. Serdecznie dziękujemy Panu Kacprowi Loks za oprawę muzyczną, Rodzicom oraz wszystkim zaangażowanym osobom za organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
Do zobaczenia za rok!
Kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Tradycją stało się już, że kartki świąteczne dla Urzędu Gminy Dąbrowa Biskupia wykonuje cała społeczność Szkoły Podstawowej w Ośniszczewku.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy III odwiedzają co roku Urząd, aby jego pracownikom złożyć życzenia w imieniu całej społeczności uczniowskiej, pracowników szkoły i dyrekcji, wręczając własnoręcznie wykonane kartki. W ten sposób chcemy pielęgnować tradycję przekazywania kartek świątecznych, który z powodu postępującego rozwoju powoli zanika. Uczniowie zaś promują w ten sposób swoje zdolności plastyczne i manualne.
Dziękujemy Wójtowi Gminy Panu Marcinowi Filipiakowi i wszystkim Pracownikom Urzędu Gminy Dąborwa Biskupia za serdeczne przyjęcie.
Urodziny Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Dobrze tu być i dobrze tu żyć! - takie hasło przewodnie dnia zostanie z nami na dłużej.
Cała szkolna społeczność obchodziła 25 urodziny Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Poznaliśmy walory naszego regionu, by potem sprawdzić się w quizie. Z wizytą przybyli do nas Mikołaj Kopernik i Marian Rejewski. Słuchaliśmy Rafała Blechacza i wyjątkowej interpretacji hitu Grzegorza Ciechowskiego w wykonaniu Nadii z VIII klasy. Cieszymy się, że świętowali z nami Wójt Gminy Dąbrowa Biskupia Pan Marcin Filipiak oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Kołodziej.
Audiobook na święta
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie zrobili niespodziankę dzieciom leczonym w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Inowrocławiu.
W roku szkolnym 2017/2028 w naszej szkole realizowany był projekt mający na celu popularyzowanie czytelnictwa oraz rozwijanie u dzieci wiary we własne możliwości. W ramach przedsięwzięcia "Ciepłe święta" uczniowie klas IV-VII nagrali w studio Kujawskiego Centrum Kultury audiobooka. Uczniowie zarejestrowali fragmenty literatury dziecięcej - książki Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)".
Audiobooki zostały nagrane z udziałem uczniów w studiu Kujawskiego Centrum Kultury i zgodnie z życzeniem uczniów był to prezent świąteczny dla małych pacjentów inowrocławskiego szpitala. Inicjatorką nagrania audiobooka była polonistka naszej szkoły Pani Julita Białkowska.
Przedsięwzięcie nie było wcale takie proste do zrealizowania. W pierwszej kolejności wymagało uzyskania zgody autorki i wydawnictwa „Poradnia K”, które ma prawa do książki. Formalności trwały 3 miesiące. Ostatecznie ustalono, że nagrany materiał może być utrwalony na 50 płytach, z których 40 trafiło do szpitala, a reszta do młodych lektorów oraz do wydawnictwa.
Kolejnym trudnym zadaniem było wytypowanie uczniów, którzy mieli dokonać nagrania, a chętnych do udziału było znacznie więcej niż zakładał projekt. Dlatego też w szkole odbył się więc konkurs pięknego czytania. Nagrodą był wyjazd do studia w Inowrocławiu i praca przy audiobooku.
Postaciom książkowym głosu użyczyli: Maria Filipiak (klasa 4), Lena Kaszlińska (klasa 5), Magdalena Lewandowska i Oliwia Oczki (klasa 6), Sara Fiałkowska, Mikołaj Filipiak, Kacper Kamiński oraz Dominika Roszak (klasa 7).
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami:
Kapsuła czasu
W 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na szkolnym dziedzińcu wkopano kapsułę czasu.
Była to wyjątkowa uroczsytość, którą uświetnili przedszkolacy i uczniowie szkoły. Szczególnie wzruszający był występ najmłodszych artystów zatytułowany "Kocham cię, Polsko". Pięknie przygotowana sceneria, powiewające flagi i biało-czerwone serca, to tylko niektóre elementy dekoracji.
W wnętrzu kapsuły czasu umieszczono wyjątkowe pamiątki. Były to pierwsze widokówki prezentujące migawki z terenu gminy Dąbrowa Biskupia, folder reklamujący gminę, kilka monet, pendrive'a z piosenkami oraz ze zdjęciami i filmikami dokumentującymi życie szkoły, a także strony gazet. W środku znajduje się również telefon komórkowy, na który tuż przed zamknięciem w kapsule czasu uczestnicy uroczystości wysyłali sms-y z życzeniami dla Polski. Do kapsuły trafiły również listy z podpisami zaproszonych gości.
Co ciekawe? Kapsuła czasu ma zostać otwarta. Społeczność Szkoły Podstawowej w Ośniszczewku liczy na to, że stanie się to dokładnie za 100 lat. Przez te wszystkie lata ta wieść ma być przekazywana z ust do ust, aby o tym nie zapomnieć. WIerzymy, że kolejne pokolenia zadbają, aby wydarzenie otwarcia kapsuły czasu miało miejsce dokładnie w 2118 roku.
O tym wyjątkowym wydarzeniu można również przeczytać w mediach. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem:
4